Kdy a jak začít krmit včelstva na zimu
Kdy začít s krmením Vašich včelstev na zimu je sice jednoduchá, ale zato zásadní otázka pro jejich správné a úspěšné zazimování.
Máme dvě proměnné: kdy začít krmit svá včelstva na zimu a kolik kilogramů zásob jim dát.
Obě otázky mají zásadní dopad na úspěšnost přezimování Vašeho včelstva. Začněme s tou první a zásadní:
Kdy začít krmit včelstva na zimu?
Správné vyhodnocení, kdy ukončit rok a začít krmit své včelky, je nejdůležitější rozhodnutí včelaře. Toto rozhodnutí také stojí za tisíci i desetitisíci úmrtími včelstev, které se tak rády připisují počasí, warroáze a dalším vlivům, jen proboha ne v žádném případě špatnému rozhodnutí včelaře.
Toufnu si tvrdit, že správné načasování ukončení sezóny stojí za cca 65ti procenty úspěšnosti přezimování včelstva!
Musíme si uvědomit, že zimované včelstvo krmené cukrem, nebo různými roztoky, musí tyto zásoby nejprve zpracovat, zahustit a uložit. Podle toho kolik jim dáme, tak pak na zbytku místa začne připravovat nové sezení hnízda. Zde musí nanést pyl, aby bylo z čeho krmit larvičky od ledna až do doby, než začne někdy v březnu přínos nového pylu. Dále musí včelstvo na tomto místě do zimy vychovat ještě jednu nebo dvě generace včelek, které by neměly být zatíženy zpracováváním podávané potravy na zimu. Což je opravdu požehnaně práce a na tu musíš dát, milý včelaři, svým včelkám dostatek času, nebo se se zlou potážeš a místo toho abys měl na jaře silné a zdravé včelstvo, tak své včelky kvůli pár flaškám medu umoříš.
Musíš to tedy učinit co nejdříve. Ideální jsou oblasti, které neoplývají medovicovým medem, který dokáže mnohdy včelky zaměstnat až někdy do srpna.
V oblastech s převážně květovou snůškou musíme tedy pečlivě hlídat její konec a jakmile skončí tak začít s přípravou včelstva na zimu. U květových snůšek je to s odkvětem malin, ostružin a lip cca druhý týden v červenci. A tu si nesmíš začít představovat holuba na střeše a přemýšlet, jestli by náhodou včelky ještě alespoň něco nedonesly, ale musíš rázně rozhodnout. Jamile tato hlavní snůška pominula, tak vytočit med který máš v medníku, medníky odebrat, připravit včelstvo na krmení a ještě ten den dát včelkám první dávku krmení. Nikdy by se němelo stát, že by se včelkám odebraly zásoby a nechat je tak. Byť by to bylo i jen na několik málo dní!
Včelstvo je neuvěřitelně vnímavý organizmus a když je včelař ponechá bez zásob, tak okamžitě dozná, že je bez zásob odsouzeno k záhubě a zcela jisté smrti. Určitě se nedovtípí, že je jejich páníček pouze lenoch, nebo že se jede na víkend válet někde u vody a začne je krmit až za dva dny. A tak včelstvo propadne beznaději a absolutnímu stresu. Začne být extrémně agresivní, začne slídit, napadat ostatní včelstva a cokoliv co se jen přiblíží k úlu, aby se jen jen jakkoliv vymanilo z odsouzení na smrt, do kterého je milý včelař uvrhl. A proto Tě prosím včelaři, toto svým včelkám nikdy sám nečiň a krmení neodkládej!
Takovou maličkou ukázkou boje o včelí život je už jenom poslední vytáčení, kdy včelky ví, že jsou na těchto zásobách životně závislé a tak si je patřičně hlídají a brání, když už přiroda nic nenabízí.
Jak včelstvo a úl připravit na zimu?
Já včelařím s mateří mřížkou na rámkové míře Optimal 42x17 s převážně třemi nástavky jako plodiště a třemi nebo čtyřmi nástavky jako medník. To podle toho, jaká je sezóna. A protože zimuji na čtyřech nástavkách, tak jakmile vytočím medníky, tak jim odeberu mřížku a jeden nástavek, který byl před tím medník, po vytočení vracím.
Abych zachoval co nejlepší kvalitu medu, tak v žádném případě nevyřazuji staré a černé dílo přes medník, ale tlačím naopak nejstarší dílo směrem dolů. Nejstarší dílo je tedy v tomto případě v nejspodnějším plodišťovém nástavku ihned na dně, který nechám včelkám přes zimu pohlídat do jara, protože by se mi ani do tří nástavků nevešly a když se přes zimu stáhnou nahoru přes zásoby, až pod uteplené víko, tak jim při první větší jarní prohlídce tento nejspodnější nejstarší nástavek odebírám a vytavuji. Mám tak zajištěnou pravidelnou výměnu díla a také mám jistotu, že svým zákazníkům nabízím jenom ten nejlepší med z nejnovějších plástů.
Na takto sestavený úl dám krmítko a jak jsem již zmiňoval ještě ten den k večeru nakrmím první velkou dávku krmení.
Jaké je podle mě nejlepší krmítko na krmení včelstev na zimu?
Já jsem zastánce jednoduchých a efektivních řešení. Ano existuje spouta různě složitých krmítek a vymožeností. Všechny jsem vyzkoušel a nakonec zůstal u toho nejjednoduššího.
Jaké mám požadavky na krmítka pro včely: Včely musí roztok odebírat co nejrychleji a nejsnadněji. Včelky by se neměly v krmítku pokud možno topit. Krmítko musí být stropní, aby bylo co nejdále od česna a včelky jej mohly bránit proti dorážení včel nezodpovědných včelařů a nakonec musí být krmítko jednoduché na obsluhu a čištění.
No a z této rovnice mi vyšel jednoduchý výsledek, kterým jsou dva truhlíky se slámou (ano, musí to být sláma, seno se napije, klesne ke dnu a včelky se pak začnou topit), které dám přímo na horní loučky posledního nástavku. Na tyto truhlíky dám jeden prázdný nástavek a může se začít krmit. Do těchto dvou truhlíků dávám jako první dávku 8kg cukru v roztoku 3:2 a včelky je cca do tří dnů bezpečně odeberou.
Jakmile včelky první dávku odeberou, tak vkládám kyselinou šťavelovou s glycerinem na ubrousku proti roztoči varroa destructor a pokračuji v krmení. O léčení pojednám v dalším článku.
Kolik kilogramů cukru dát včelstvu na zimu aby dobře přezimovalo?
Jakmile včelky odeberou první dávku a zahájím léčení, tak jim dám na pár dní přestávku, aby si stihly toto krmení porovnat a uložit. Po cca jednom týdnu od podání teto první velké dávky mají již včelky krmení zpracované a jsou již také spokojeny, protože je jim jasné, že už se o svojí budoucnost nemusí bát. Můžu tak bez obav dávat další dávky, které jsou již menší a pozvolnější. Snažím se o to, aby toto krmení bylo méně hektické a spíše podněcovací. Matka na to dobře reaguje a začne zakládat větší množství plodu.
Někteří včelaři toto neradi vidí, ale já mám rád co nejvíce plodu. S roztočem už v tuto dobu cca týden bojujeme, kyselinou šťavelovou jsme mu zasadili pořádnou ránu a jeho řady jsou již prořídlé, tak se o jeho další rozvoj nemusíme tolik obávat a podporujeme chov včelek, které se postarají o jarní rozvoj včelstva.
Tak, nyní máme správně zahájené krmení a nastavá druhý velký otazník, kolik zásob včelkám dodat. Na toto téma jsou schopni se někteří včelaři třeba i do krve pohádat, poprat a budou Vám tvrdit, že těch 15 kg bohatě stačí a ještě jim pět kilo na jaře zbyde pro oddělky, já jim to nevyvracím, na to nemám dost sil, ale činímtrochu jinak.
Já po včelstvu chci (a ono mi při troše péče rádo vyhoví), aby bylo jak na podzim, tak na jaře co nejsilnější. Proto krmím v čas a dostatečně. K novému včelstvu dodám určitě 25 kg cukru. Mnozí patnáctikiláci se začnou chytat za hlavu a půjdou na ně mrákoty, ale já Vám ihned vysvětlím proč mi na jaře v úle zbyde maximálně tak 5 kg tohoto zimního krmení. Nevěřící se můžou podívat na má videa, kde všechno poctivě dokládám.
Jakmile se někdy mezi lednem a únorem oteplí a včelky udělají prolet, tak začínám s podněcováním. Při přebytku zásob s jejich rozškrabováním a také krmením roztokem 1:1 v utepleném stropním krmítku, aby matka začla co nejvíce plodovat a tyto zásoby proměnila na včelky. Daří se mi to tak dobře, že týden před rozkvětem třešní již obvykle nasazuji medník a v úle nezbývá ze zimních zásob skoro nic. Všechny zasoby totiž včelky proměnily na tolik potřebné "maso", kterým úl v tuto dobu, kdy jestě není žádná snůška, již přetéká. A jakmile rozkvetou první ovocné stromy, tak začíná ta pravá sklizeň a když rozkvétají jabloně, tak já již nasazuji druhý medník. Zatímco patnáctikilák jde teprve na svojí první jarní prohlídku ohlížet, zda mu včelky vůbec přezimovaly. Zájemci o podněcování se můžou podívat na článek věnovaný speciálně jemu: zde.
Pozor však na překrmení včelstev!
Nesmíme se ale s krmením nechat tak úplně unést. Stejně jako v jiných oblastech života, tak i u včelaření platí, že všeho moc škodí a musíme dávat pozor abychom naše včelky nepřekrmili. O co se vlastně jedná? Včelstvu musí po dodání zásob zůstat ještě dostatek prostoru na sezení včel a kladení matky. Kdybychom je překrmili, tak nemá matka kam klást a nikdy nezaloží silné včelstvo a i zimování by nebylo díky tomu úspěšné.
U kmenových včelstev toto nehrozí, ta mají potvětšinou prostoru dost, ale na toto musíme dávat pozor hlavně u oddělků, které obsedají pouze pár rámků. Obecně platí, že když se na úl podíváme z boku, tak se snažím aby zásoby byly maximálně v horní třetině až v polovině. Protože včelky je mají uloženy kolem plodu, tak když budeme mít oddělek vždy na pěti rámcích ve dvou nástavcích pod sebou (snažím se zimovat oddělky spíše ve dvou patrech nad sebou, než v jednom nástavku), tak chci, aby byly horní rámky plné s malými kolečky plodu a ve spodních také malé věnce kolem plodu.
U kmenových včelstvech na mé rámkové míře zimuji tak, že poslední nástavek je úplně plný zásob a nástavek pod ním má hodně solidní věnce. Což zhruba odpovídá 25 až 30 kg.
Pouze pak si můžu být jistý, že jsem v tomto směru udělal vše pro dobré zazimování mých včelstev.
Vzhledem k množství zásob, zvláště u oddělků, je dobré udělat prohlídku před vánoci. Já v tuto dobu dělám pokap kyselinou šťavelovou, tak že vcelstva neotevíram zbytečně, ale při této akci jen tak bez rozebíraní okouknu kolik mají oddělky zásob a vytipuji se kterými by mohly být v tomto směru problémy a dobře zaznamenám, abych je následně mohl pohlídat. Jakmile začnou po slunovratu matky klást, tak zásoby budou ubývat před očima a je třeba tyto pokrmit. Jako záchranou brzdu dávám medocukrové těsto, které zajistí, že včelstva neumřou hladem. Jakmile ale počasí dovolí, tak ihned přecházím na podněcování roztokem 1:1. Letos jsem část oddělků zkusil podněcovat těsty s různými příměsi pylů a jiných bílkovin a druhou část jsem klasicky podněcoval. Dosti mě zarazil výsledek tohoto pokusu. Ač včelky létaly stejně a mohly si bez problémů nanosit vodu pro zpracování těsta, tak oddělky, kterým jsem těsto podával se vůbec nerozvíjely a šly do sezóny jako slaboši. Oproti tomu oddělky krmené roztokem se rozvíjely prakticky před očima. Proto už vím, že podněcovat je nutné pouze roztokem!
Včelař Obecný
www.vcelarobecny.cz
Další články:
Kdy a jak nasadit včelstvu medník?
Jednoduchý chov včelích matek - metoda při matce
Jednoduchá tvorba oddělků, kterou zvládne určitě každý.
Jarní podněcování včel jako super šance pro včelaře s květovou snůškou
Důležitost včasného zřízení napáječky pro včely. První jarní práce včelařova!
Zebrování rámků, jak a proč jej provádět.
Kdy a jak začít krmit včelstva na zimu
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Leden
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Únor
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Březen
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Duben
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Květen
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Červen
Veškerá práva vyhrazena!