Třírámkový oplodňácek - Jednoruční úlek na oplození včelích matek
Třírámkový oplodňáček určený pro oplodnění včelích matek, určený nejen pro specializované chovatele matek.
Tento oplozovací úlek je koncipován tak, aby bylo možné se včelstvem pracovat pouze jednou rukou a druhou mít volnou třeba zrovna na vychycení matky. Díky této koncepci máme také ihned dokonalý přehled o celém osazenstvu a hledání matky již nebude problém.
Detailní popis produktu
Tento oplodňáček jsem kdysi viděl u jednoho starého profesionálního chovatele matek, který jich měl nepočítaně. Hned mi padl do oka hlavně svou jednoduchostí, praktičností a také tím, že prakticky jednou rukou můžete vysunout všechny tři rámečky najednou, čímž máte celé plodiště v jedné ruce a druhou rukou si jej můžete jednoduše rozložit a pracovat jak se včelkami, tak i s matkou, kterou díky této kompaktnosti nemusíte složitě hledat a máte jí hned na očích.
Tento oplodňovací úlek má tři rámky o rozměrech 120 x 100 mm, které jsou pevně spojené s víčkem plodiště. Celé dílo můžeme jednoduše jednou rukou vytáhnout, rozložit, aby bylo možné prohlédnout obě strany všech rámečků a se včelstvem tak jednoduše a efektivně pracovat. Déky tomuto systému nemusíme složitě procházet rámek po rámku, abychom našli matku, což je u těchto mladých a hbitých matek největší obtíž.
Oplodňáček je tvořený ze dvou částí. Plodištěm a krmítkem, které je primárně určeno na krmení medocukrovým těstem (nehrozí ryziko tonutí včelek, v tomto případě je možné mřížku z krmítka vyjmout, případně následně cukerným roztokem 1:1.
Na dně oplodňáčku je uzavíratelný větrací otvor.
Jak založit oplodňáček a jak s ním pracovat?
Oplodňáček zakládáme zásadně s vylíhnutou panenskou matkou, kterou vkládáme naostro. Připravíme oplodňáček tak, že do rámečků vyřízneme a vložíme mezistěny. Do prostoru krmítka nalijeme roztok 1:1 a otevřeme větrací otvor ve dně.
Do pomocné nádoby nameteme mladé včelky, létavky necháme odlétnout a zůstanou nám jenom ty nejmladší včelky, které potřebujeme. Nabereme naběračkou dávku včel a nasypeme je do plodiště oplodňáčku. Hned do včelek vhodíme mladou čerstvě vylíhlou matku a plodiště uzavřeme víčkem s rámky.
Oplodňáček necháme zavřený do druhého dne (někdo nechává i dva dny) a otevíráme navečer již za letového klidu včel. Díky tomu, že včelky krmíme a zároveň vězníme, tak včelky rychle přijmou vhozenou matičku a vystaví plástečky.
Jak včelstvo otevřeme, tak se začne zalétávat a zanedlouho vyletí na snubní prolet i matka. Do cca 14ti dní už bychom měli pozorovat první vajíčka. Jakmile včelky larvičky zavíčkují, tak můžeme matku vyměnit za novou neoplozenou, nebo přidat zralý matečník, a tuto využít dle potřeby.
Oplodňáčky umístíme mimo hlavní letovou dráhu včel, do stinného místa zahrady a ojediněle, aby se nestalo, že matka vracející se z proletu zabloudí do špatného úlku.
Materiál
ASA - (Užité u vnějších částí) Vhodné pro venkovní použití, odolné UV záření. Maximální teplota cca 80°C
PETG - (Užité u vnitřních částí oplodňáčků) Pevný, pružný a odolný plast, který ale není vhodný pro dlouhodobé venkovní použití, protože není dlouhodobě odolný UV záření. Maximální teplota cca 65°C
Výrobek je zhotoven metodou 3D tisku, čemuž také odpovídá jeho povaha a povrchová úprava. Záměrně jej zbytečně mechanicky nenamáhejte. Může tak dojít k jeho nevratnému poškození.
Nevystavujte otevřenému ohni, ani jiným zdrojům tepla.
Barva těla je vždy daná dle Vašeho výběru při nákupu.
Nohy, česnový uzávěr a střecha je vždy žlutá. Barva ostatních vnitřních částí nemusí odpovídat fotodokumentaci.
Rozměry
Rámková míra: 120 x 100 mm
Rozměry: 207 x 138 x 128 mm
Jelikož jsem jak výrobce, tak i návrhář této vychytávky potřebné ke včelaření, tak není problém jí upravit v jakémkoliv rozměru a podobě, tak že jestli potřebujete nějakou změnu, tak neváhejte a napište mi.